Jak brać kredyt na zakup akcji? Cz.3

3. Wysokość środków własnych ma duże znaczenie przy stosowaniu lewara gdyż im jest o n większy tym większe ryzyko, iż zyski z debiutu nie pokryją kosztów kredytu. Jeśli lewar jest np.: 1:2 czyli bierzemy dwukrotność naszych środków własnych istnieje szansa, iż w przypadku dużej redukcji zysk ze środków własnych pokryje koszty kredytu. Standardowym poziomem jest 1:5. Poza tym niektóre banki ustanawiają minimalną kwotę kredytu np. 100 000 tys. Wówczas klient musi posiadać 20 000 tys. środków własnych aby móc skorzystać z oferty. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie względnie dużego kapitału własnego aby kredyt stanowił jak najmniejszy % transakcji np. 100 000 tys. własne i 100 000 tys. kredytu. Wówczas nawet przy dużej redukcji zleceń mamy szansę wyjść na plus.

Często lepiej zrezygnować z kredytu niż ponieść straty. Jeśli emisja nie jest zbyt duża, można to sprawdzić np. w prasie, internecie, warto dokonać zakupu jedynie za środki własne.

Dzięki kupnie akcji za środki własne unika się kosztów kredytu i nawet stosunkowo duża redukcja pozwala przynieść zysk.

Przykład firm Zelmer i Eurocash pokazuje, iż 40% może okazać się mniej niż 5%.

Osobiście uważam, iż obecny pęd do kredytowania jest zbyt duży i wypacza rzeczywisty obraz rynku. Gigantyczne redukcje spowodowane są głównie lewarowaniem i błędnym wyobrażeniem, że na każdym debiucie się zarabia. Sprzyja temu prasa publikując informacje typu ?40% dały zarobić akcje Zelmera.? Jak było w rzeczywistości wiedzą nieliczni inwestorzy którzy kupili akcje. Wysokie koszty kredytu coraz częściej przynoszą im straty. Mam nadzieję, iż na skutek takich efektów inwestorzy odwrócą się od kredytów i skorzystają na tym wszyscy. Zmniejszenie redukcji zwiększy zyski inwestorów którzy zrozumieją, że kredyt nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Plany Ministerstwa Skarbu na ten rok są bardzo ambitne i zakładają upublicznienie nawet 10 spółek Skarbu Państwa. Debiut giełdowy planuje ponadto ok. 20-30 firm prywatnych. Zainteresowanie nowymi emisjami jest tak duże, że spółki nie muszą się martwić o powodzenie sprzedaży swoich akcji. Jeśli jednak nie ulegnie zmianie postawa inwestorów wobec kredytów zamiast dużych zysków może się pojawić rozczarowanie.

Brak komentarzy: